تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰

بسته های موضوعی

از قبیله خورشید بررسی تاریخی تحلیلی حجاب در سیره حضرت فاطمه زهرا فاطمه زهرا تجلی تمام زنان مقدس قرآنی تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه سلام الله علیها حیا منشـا تمام خوبی ها پیامد های دعا سه مورد فساد آور ارتباط موت و نماز به سوی مقصد لزوم پاکیزه نمودن نفس از شهوات علماى باللّه و عالمان بى عمل غفلت بشر حقیقت مرگ از دیدگاه قرآن کریم خجالت نمى کشى؟ از خدا نمى ترسى؟ ذکر خدا را همیشه داشته باشید دستوری جهت وسعت رزق در مورد ضرورت رجعت بر قلّه‌های معرفت توصیه «شیخ رجبعلی خیاط» به فرد گرفتار مراحل چهارگانه‌ی کمال ربوبیّت گسترده‌ی ربّ العالمین خدا نکند از آنها دور باشیم! صداقت در دعا بهترین رفیق چگونگی ایجاد فضا برای نشر معارف اهل بیت علیهم‌السلام تأثیر رفتار و اعمال ما در زندگی تأثیر کلام استاد راه درمان وسواس اگر نعمت فراوان نیست، قطعا بدانیم که شکر نکرده ایم از نگاه دین باید چه چیزهایی به کودکان آموخت نقش الگویی حضرت زهرا (س) برای زنان و مردان اولویت ها و انتخاب های حضرت زهرا (س) در زندگی شیوه فرزند پروری حضرت زهرا (سلام الله علیها ) حضرت زهرا (س) الگویی برای خوب زندگی کردن توصیه های امام کاظم (ع) درباره تربیت فرزند درس های از زندگی امام سجاد (علیه السلام) روش های برخورد با مشکلات از نگاه نهج البلاغه تربیت دینی فرزندان امیدآفرینی در زندگی سبک زندگی قرآن پسند توصیه های امام حسن(علیه السلام) برای داشتن زندگی آرام موانع استجابت دعا را بشناسید شما فرصت سوز هستید یا فرصت ساز چرا باید مهارت های زندگی را آموخت ۴ عامل روان شناختی موثر بر انتخاب سبک زندگی ما به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ محتاجیم، نه آنها به ما گاو بنی اسرائیـــل مناظره حضرت ابراهیم علیه السلام با نمرود حضرت آدم علیه السلام احـکام فاطمــیه

1

نقش الگویی حضرت زهرا (س) برای زنان و مردان

مردم مسلمان هرچه از اسلام فاصله گرفتند بیشتر دچار انحراف شدند تا جایی که اسوه آنان فرهنگ کافران شد و زندگی آنها روز به روز به سمت منجلاب کشیده شده است. زنان و مردان شیعه باید از الگو هایی که در دین شان است پیروی کنند تا به سعادت و تعالی برسند. یکی از ارزشمندترین الگوهای که می‌تواند نقش سازنده ای داشته باشد حضرت زهرا هستند. این نوشتار را از دست ندهید.

خوب شوهر داری باعث آرامش در زندگی شما خواهد شد و کانون زندگی شما را گرم و مستحکم خواهد داشت.

انسانها برای اینکه بتوانند پله های ترقی را طی کنند و به رشد و کمال برسند نیاز به الگوی عملی دارند. میزان اثرگذاری الگوهای عملی بر روحیه و کردار و رفتار انسانها, برای همگان آشکار است و کسی نمی‌تواند ارزش آن را انکار کند و چشم خود را بر این حقیقت مهم ببندد.چون با دیدن نحوه گفتار و رفتار الگوها و دستاوردهای مثبت و عینی آن در زندگی فردی و اجتماعی الگو، یک انگیزه و تمایل برای پیروی از آنها در افراد به وجود می آید و فرد سعی خواهد کرد برای بهره مندی از آن دستاوردهای مثبت خود را ملزم به پیروی از آن الگوها کند.

نیاز به الگو و اسوه

هرگاه فردی بخواهد به رشد و تعالی برسد اما برای خودش الگو نداشته باشد، نمی‌تواند به موفقیت زیادی برسد. اما وجود یک الگو کامل برای رشد بسیار موثر خواهد بود و رسیدن به مقصد که همان خداوند باشد را برای او هموار خواهد کرد.

الگوی خوب یا بد؟

با پیشرفت تکنولوژی و سینما، یک گروهی از افراد به عنوان الگو و نماد معرفی شده اند که صلاحیت الگو شدن را ندارند. اما با تبلیغ فرهنگ های مسموم غربی، سعی در فریب دادن افکار مردم را دارند و در برخی موارد هم می‌توانند به هدف های خودشان برسند. وجود این الگو های فاسد می‌تواند در رفتار های دختر و پسر تغییر ایجاد کند و آنها را به شکل آن الگوی فاسد در می‌آورند. الگو های در فرهنگ دینی ما قرار دارند که نماد تمام خوبی ها هستند و پیدا کردن بهترین الگوی خوب برای ما کار سختی نخواهد بود چون در فرهنگ شیعه ما ائمه معصومین (علیهم السلام) هستند که سرلوحة تمام خوبی ها و اسوه نیکویی ها هستند.

حضرت زهرا (سلام الله علیها) بهترین الگو است

طبق بسیاری از روایات و آیات بیان شده در منابع دینی به این امر اشاره شده است که بزرگترین سنبل و الگوی یک فرد مسلمان اعم از زن و مرد، دختر و پسر، حضرت فاطمه(علیها السلام) هستند. زنان شیعه باید افتخار کنند که همچین الگویی در فرهنگ ما وجود دارد و برای تمام مراحل زندگی، درس های آموزنده ای دارند که سبب تعالی روح بخش به زنان و مردان خواهد شد. آخرین منجی عالم بشریت حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه) فرمودند: حضرت فاطمه (علیها السلام) دختر پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) الگو و اسوه زیبایی برای مردم است.

الگو برداری امام زمان از حضرت فاطمه زهرا (س)

یکی از بزرگترین و ارزشمندترین انسان های که در کره خاکی قدم گذاشتند، امام زمان هستند که این بزرگوار برای خودشان الگویی معرفی کردند که شایسته هست ما هم از این امام معصوم تبعیت کنیم و الگوی زندگی خود را حضرت فاطمه قرار دهیم. امام زمان فرمودند؛ «برای من در (زندگی و رفتار) دختر رسول خدا صلّی الله علیه و آله الگو و سرمشقی نیکو است. آری، فاطمه زهرا (علیهاالسلام) همان کسی است که منجی عالم بشریت نیز به او اقتدا می‌کند و از لحظه لحظه زندگی کوتاه او الگو می‌گیرد. این روایت کوتاه اما در مضمون دارای جایگاه بالا و بزرگ نشان دهنده آن است که اولا ابعاد وجودی این بانو تا چه اندازه گسترده و ارزشمنده بوده است و ثانیا وجود نازنین او تا چه اندازه قابلیت الگو پذیری دارد و شایسته است که همگان او را الگوی زندگی خود قرار دهند.

حضرت برای شوهرش مایه آرامش بودند


یکی از درس های مهمی که حضرت در این دوره کوتاه زندگی خود به زنان جهان آموخته اند این است که در امر شوهرداری، بهترین رفتارها را داشته باشند و سبب آرامش روحی و روانی شوهر خود شوند و نگذارند که سختی های بیرون از خانه باعث کسالت روحی شوهر شود. از امام علی(علیه السلام) نقل می‌کنند: «هرگاه به فاطمه می‌نگریستم، همه ناراحتی‌ها و غم‌هایم برطرف می‌شد.

نکته: خوب شوهر داری باعث آرامش در زندگی شما خواهد شد و کانون زندگی شما را گرم و مستحکم خواهد داشت.

شریک روزهای سخت زندگی بودند

برخی از خانم ها و آقایان هستند که تا زمان آسایش و رفاه در کنار شریکان هستند و شاد و شنگول زندگی می‌کنند، اما زمانی که زندگی بر یکی از آنها سخت بگیرد و سرمایه و زیبای آنها را ببرد، فرد مقابل زندگی را رها می‌کند. اما حضرت زهرا (سلام الله علیها) در تمام دوران های سختی و مشکلات همانند یک کوه استوار در کنار امام علی ایستادند و نگذاشتن که اما تنها باشد.

توجه؛ تحمل مشکلات فراوان در زمان غیبت‌های طولانی حضرت امیر‌المؤمنین علی(ع) در طول جنگ‌های صدر اسلام. شریک شدن در غم علی(ع) و تحمل رنج‌های او و همراهی صبورانه با وی.

یکبار عامل خشم شوهر نشدند

یکی از زیباترین جلوه های زندگی مشترک این است که زن و شوهر عامل خوشحالی و خوشبختی هم شوند و با رفتارهای خود سبب عصبانیت و خشم هم نشوند. مقام معظم رهبری فرمودند: امیرالمؤمنین درباره‌ی فاطمه‌ی زهرا (سلام اللَّه علیها) فرمودند: «ما اغضبنی و لا خرج من امری.» یک‌بار این زن در طول دوران زناشویی، مرا به خشم نیاورد و یک‌بار از دستور من سرپیچی نکرد. فاطمه‌ی زهرا سلام اللَّه علیها با آن عظمت و جلالت، در محیط خانه، یک همسر و یک زن است؛ آن‌گونه که اسلام می‌گوید.


لینک کوتاه : https://khm14.ir/?p=731
  • 15 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.