تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ دی , ۱۴۰۰

بسته های موضوعی

از قبیله خورشید بررسی تاریخی تحلیلی حجاب در سیره حضرت فاطمه زهرا فاطمه زهرا تجلی تمام زنان مقدس قرآنی تربیت فرزند در سیره حضرت فاطمه سلام الله علیها حیا منشـا تمام خوبی ها پیامد های دعا سه مورد فساد آور ارتباط موت و نماز به سوی مقصد لزوم پاکیزه نمودن نفس از شهوات علماى باللّه و عالمان بى عمل غفلت بشر حقیقت مرگ از دیدگاه قرآن کریم خجالت نمى کشى؟ از خدا نمى ترسى؟ ذکر خدا را همیشه داشته باشید دستوری جهت وسعت رزق در مورد ضرورت رجعت بر قلّه‌های معرفت توصیه «شیخ رجبعلی خیاط» به فرد گرفتار مراحل چهارگانه‌ی کمال ربوبیّت گسترده‌ی ربّ العالمین خدا نکند از آنها دور باشیم! صداقت در دعا بهترین رفیق چگونگی ایجاد فضا برای نشر معارف اهل بیت علیهم‌السلام تأثیر رفتار و اعمال ما در زندگی تأثیر کلام استاد راه درمان وسواس اگر نعمت فراوان نیست، قطعا بدانیم که شکر نکرده ایم از نگاه دین باید چه چیزهایی به کودکان آموخت نقش الگویی حضرت زهرا (س) برای زنان و مردان اولویت ها و انتخاب های حضرت زهرا (س) در زندگی شیوه فرزند پروری حضرت زهرا (سلام الله علیها ) حضرت زهرا (س) الگویی برای خوب زندگی کردن توصیه های امام کاظم (ع) درباره تربیت فرزند درس های از زندگی امام سجاد (علیه السلام) روش های برخورد با مشکلات از نگاه نهج البلاغه تربیت دینی فرزندان امیدآفرینی در زندگی سبک زندگی قرآن پسند توصیه های امام حسن(علیه السلام) برای داشتن زندگی آرام موانع استجابت دعا را بشناسید شما فرصت سوز هستید یا فرصت ساز چرا باید مهارت های زندگی را آموخت ۴ عامل روان شناختی موثر بر انتخاب سبک زندگی ما به اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ محتاجیم، نه آنها به ما گاو بنی اسرائیـــل مناظره حضرت ابراهیم علیه السلام با نمرود حضرت آدم علیه السلام احـکام فاطمــیه

1

درس های از زندگی امام سجاد (علیه السلام)

زندگی ۵۷ ساله امام سجاد(علیه‌السلام) سراسر در دیانت و سیاست بوده است و هیچگاه این دو امر را کنار نگذاشتند.این امام بزرگوار از خودشان یک صحیفه ای باقی گذاشتند که مونس شب های ماه رمضان مؤمنین است. این امام به ما آموزش های دادند که این نوشتار می‌خواهد به آنها بپردازد.

امام سجاد (علیه‌السلام) به عقیده اکثر علمای شیعه در روز پنج شنبه، پنجم شعبان سال ۳۸ هجری به دنیا آمده اند در مورد سیمای امام نیز گفته شده است که آن حضرت گندم گون، کوتاه قد و لاغراندام و باریک بودند و چنان بود که هر چه عمر آن بزرگوار زیاد مى ‏شد بیشتر لاغر و ضعیف مى ‏گشتند و این به خاطر عبادت زیاد آن حضرت بود. سیمای معنوی و نورانی آن امام باعث می‌شد هر کس به آن جناب نگاه می‌کرد، خوف خداوند در دل های او زنده می‌شد. زندگی ۵۷ ساله امام برای دوستداران امامت درس های فراوانی دارد که در این نوشتار می‌خواهیم به قطره ای از این اقیانوس اشاره کنیم. 

درس های از زندگی امام سجاد (ع)

۱٫ امام خودش را غرق در خداوند کرده بودند

عبادت خداوند مانند بال پروازی است که ‌شما را به سمت آسمان ها و بلندای معرفت می‌برد. هر کسی که بتواند در این سفره ربانی رزق بیشتری بردارد به نفع خودش است چون کوله معرفت او بیشتر خواهد شد. برای عبادت خداوند لازم است خودمان را شبیه امام سجاد (علیه‌السلام) کنیم. «فرزند خردسال زین العابدین علیه السلام در حالی که آن حضرت مستغرق عبادت است، از بلندی سقوط می کند و دستش می شکند . فریاد بچه، و زن های خانه غوغا می کند و بالاخره شکسته بند می آید و دست بچه را می بندد. زین العابدین علیه السلام پس از فراغ از نماز – یعنی پس از بازگشت از این سفر آسمانی – چشمش به دست بچه می افتد و با تعجب می پرسد: مگر چه شده است که دست بچه را بسته اید؟! معلوم می شود این فریاد و غوغا نتوانسته است امام را از استغراق خارج کند.

توجه: این همه نعمتی که خداوند به ما داده، لازم است در مقابل این نعمت ها از خداوند تشکر کنیم و بهترین نوع تشکر این است که خداوند را در مقابل این نعمت ها عبادت کنیم. «امام سجاد (علیه‌السلام) فرمودند ؛بزرگ ترین حق خدا این است که او را عبادت کنی و چیزی را با او شریک قرار ندهی . پس اگر این کار را با اخلاص انجام دادی، خدا بر خود لازم می کند کار دنیا و آخرت تو را کفایت کند و هر چه از دنیا و آخرت بخواهی، برایت پاس دارد».

۲٫ امام سجاد، محبت خودش را از کسی دریغ نمی‌کردند

یکی از تکنیک های که می‌تواند دیگران را جذب کند، محبت کردن است. وقتی شما به عنوان شیعه، رفتار محبت آمیز خودتان را تقدیم دیگران کنید، آنها به شما جذب خواهند شد. چون همه انسان ها در وجود خودشان نیاز دارند که از طرف دیگران مورد محبت قرار گیرند و اگر فردی باشد که بتواند این نیاز را تامین کند، قطعا مورد توجه فرد قرار می‌گیرد. امام سجاد (علیه‌السلام) محبت کردن را از هیچ کسی دریغ نمی‌کردند و همه افراد را از محبت خود سیراب می‌کردند. 

شهید مطهری در این رابطه می‌نویسد؛ زین العابدین (علیه السلام) پیک محبت بود. این هم عجیب است: راه می رفت، هرجایی کسی را می دید، هرجا غریبی را می دید، فقیر و مستمندی را می دید … به او محبت می کرد و به خانه خودش می آورد … روزی یک عده جذامی را دید (همه از جذامی فرار می کنند). از اینها دعوت کرد، این را به خانه خود آورد. خانه زین العابدین، خانه مسکینان و یتیمان و بیچارگان بود. [۴] 

۳٫ مدارا و مردم داری

یکی از حقوق مورد تأکید ائمه (علیهم السلام) در زندگی اجتماعی، رعایت حق همسایگان است. امام سجاد (علیه السلام) در صحیفه علاوه بر تربیت فردی، ما را به آداب اجتماعی نیز توجّه می­ دهد. «دعای بیست و ششم صحیفه به رفق و مدارا با همسایگان اختصاص یافته است. در آغاز دعا امام از خدا می­ خواهد که او را در رعایت حق همسایگان و دوستان همراهی فرماید. خداوندا بر محمد و آل محمد درود فرست، و مرا در مورد حق همسایگان و دوستانم که به حق ما معرفت دارند و با دشمنان ما در ستیزند به بهترین صورت یاری فرما.» [۵] 

۴٫ احترام و ارزش دادن به فرزندان

احترام کردن و ارزش نهادن به شخصیت افراد از سوی دیگران نیازی طبیعی و غریزی است که البته برای کودکان، نوجوانان و جوانان اهمیت بیشتری دارد و چنانچه درخانواده تأمین شود، متربّی احساس آرامش می­ کند و احترام به دیگران را از خانواده می ­آموزد. حق فرزند این است که مورد احترام والدین قرار بگیرید تا احساس ارزشمند بودن پیدا کند. خانواده های که آموزه های دینی و اسلامی را در زندگی خود پیاده می سازند، در امر تربیت فرزند موفق تر هستند. «امام سجاد (علیه‌السلام) فرمودند: حق فرزندت این است که بدانی او از تو است و خوبی و بدی او در دنیا بستگی به تو دارد و تو که سرپرستی او را به عهده گرفته ­ای مسؤول تربیت و راهنمایی­ اش به سوی خداوند و اطاعت او هستی، پس درباره­ی او مانند کسی عمل کن که کارش را در این دنیا به حسن اثر خویش آراسته می­ کند.

۵٫ فصاحت و بلاغت امام

توجه؛ امام سجاد (علیه‌السلام) دارند به ما آموزش می‌دهند که نحوه درست و صحیح برخورد با فرزند چگونه است و اگر در این مدار حرکت کنید، موفق خواهید شد و الا گرفتار مشکل می شوید. 

امام سجاد، صحیفه کامله سجادیه را به جهان عرضه داشت. صحیفه‏ ى که چون آن نیامده و نخواهد آمد. صحیفه‏ اى که در ضمن دعا، معارف اسلام، سیاست اسلام، اخلاق اسلام را نیز شامل می‌شود. مضمون های این صحیفه خود نشانگر فصاحت بالای امام سجاد (علیه‌السلام) است. 

لینک کوتاه : https://khm14.ir/?p=714
  • 8 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.